Soľ nad zlato, alebo ochrana dreva trochu inak

napísal ECO DOMČEK v Konštrukcie, Rodinné domy 2 komentáre

Toto nie je rozprávka, ale článok, ktorý vznikol na základe reality.

Všetci vieme, že jednou z najväčších obáv čo sa týka drevodomov je ich životnosť, na ktorú má vplyv „zdravie“ dreva. Pod zdravím dreva mám na mysli to, že nie je napadnuté drevokazným hmyzom, hubami, plesňou, hnilobou. Dobre konzervované drevo vydrží mnoho generácií (pozrime sa na naše milé drevenice, či iné stredoveké stavby).

Takže: ako konzervovať? Čím konzervovať? V prvom rade chrániť pred poveternostnými vplyvmi. Pre drevo použité pri drevostavbách je podstatné, aby prešlo procesom sušenia v sušiarni, čím sa nie len odstráni vlhkosť, ale vysoká teplota zničí aj existujúce hmyzy a ich zárodky.
Z histórie vidíme, že človek vymýšľal a používal rôzne spôsoby založené na prírodnej báze: včelí vosk, rastlinné oleje a živice, býčia krv, opaľovanie, smola a pod. Ako sa hovorí: v jednoduchosti je krása. A je skutočne fascinujúce, ako to fungovalo.

Dnes sme však moderní, tak používame chémiu. Natierať, impregnovať, moriť, napúšťať… to sú všetko termíny, s ktorými sa stretáme pri téme ochrana dreva. Väčšinou sa tým myslí akákoľvek povrchová úprava chemickou látkou (najznámejšie Bochemit, Krovsan…). Len tak pre zaujímavosť: skúste na prvý krát prečítať jeho zloženie: alkylbenzyldimethyl-amonium chlorid + monoethanolamin. „Mňam – mňam“, ako by si povedal každý drevokazný červ.

 

My v EcoDomčeku však nie sme len moderní, ale aj eko. A preto chceme aj v tomto smere ponúknuť alternatívu k rozšírenej impregnácii dreva proti škodcom, a tou je boritá soľ – soľ vzniknutá z kyseliny boritej (chemicky H3BO3). Je to soľ, ktorá v prírode vzniká odparovaním vody zo soľných jazier a následným vyzrážaním soľných kryštálov. Kyselina boritá sa vo všeobecnosti využíva na dezinfekciu, ničí plesne má antibakteriálne účinky, znižuje horľavosť látok napr. dreva tiež má široké uplatnenie ako insekticíd. Samozrejme, že nechceme vysušiť všetky soľné jazerá, tak v súčasnosti sa boritá soľ vyrába priemyselne.

Aký je teda rozdiel medzi bežne dostupným insekticído-fungicídom a boritou soľou?

Toxicita:

Chemické insekticído-fungicídy sú toxické. Ich filozofiou je zabiť všetko, čo im príde do cesty. Avšak: toxické sú aj pre človeka. Takže: kto chce zdravo žiť, nech to radšej nepoužíva.
Naproti tomu toxicita boritej soli je pre človeka na úrovni kuchynskej soli. Jej princípom je to, že presolené drevo chrobáčikom a hubách jednoducho nechutí (podobne tak ako nám presolený pokrm). Tak do nej proste nehryzú a idú niekde inde. (Vidíte, zachránili sme ich úbohé, nevinné životy!)

Trvácnosť:

Chemické insekticído-fungicídy sú prchavé. Po čase sa vyparia a stratia svoj účinok. A kto by si prial, aby mu alkylbenzyldimethyl-amonium chlorid prchal do obývačky!?

Boritá soľ sa rozpúšťa v obyčajnej vode. Keď sa týmto roztokom drevo natrie, voda sa odparí a na dreve, ale aj v hlbšej štruktúre dreva ostanú doslova vyzrážané kryštáliky soli. Táto je v dreve už stabilná, neodparuje sa ďalej ani v čase ani v priestore.

Ekonomika:

Nie sme len ekologickí, ale aj ekonomickí. Boritá soľ je približne o polovicu cenovo výhodnejšia, ako chemické insekticído-fungicídy.

 

Tak čo? Prajte si drevo namoriť, alebo radšej nasoliť? 🙂